Jump to content

Megjöttek a bankok uberjei? Mi lesz itt?

2016. 06. 08. 20:15

A következő két-három évben komoly változások jönnek a bankolásban, a digitalizáció elérte a pénzügyi szektort is. Aki nem lép időben, az hamar a partvonalon kívül találhatja magát. A Napi.hu Hetényi Márkkal, az MKB Bank lakossági és digitális vezérigazgató-helyettesével beszélgetett.

Lassan közhelyszámba megy, hogy a fintech (financial technology - pénzügyi technológia) cégek egyre meghatározóbb szereplőivé válnak a pénzügyi piacnak. A PayPal és az Alibaba ismertebb nevek, de ezeken kívül megszámlálhatatlanul sok startup indult és indul hódító útjára ezen a területen. Hogy áll az MKB a digitalizáció folyamatában?

A folyamat elején, a hazai piac meghatározó szereplőihez hasonlóan. Jelenleg alapszolgáltatásaink megújításán dolgozunk: ide tartozik többek között a számlavezetési rendszer modernizálása, amire a magyar bankrendszerben egyedüli versenyzőként vállalkoztunk, de készül az új mobilapplikációnk, lesz mobilfizetési rendszer és számos egyéb, ügyfélélményt javító fejlesztés. Hamarosan egy digitalizált folyamatrendszerrel működünk, amely sokkal gyorsabb ügyintézést, villámsebes tranzakciókat jelent. Az ügyfelek lényegében mindent elintézhetnek otthonról, a bankfiókban már csak alá kell írni a papírokat. Lerövidül a számlanyitás, a hitel vagy a személyi kölcsön felvételének ideje is.

Milyen fintech cégekkel állnak kapcsolatban?

Előrehaladott egyeztetetéseket folytatunk olyan vállalkozásokkal, amelyek megoldásai nagyban hozzájárulnak az ügyfélélmény javításához, de a részletekről majd akkor tudunk beszámolni, ha megköttettek a megállapodások.

Miért éri meg egyáltalán együttműködni?

A fintech cégek olyan területeken működnek és fejlesztenek most, ahol korszerűbb szolgáltatásokat nyújtanak, mint a bankok. Ezek lehetnek teljesen újak, vagy már meglévő banki szolgáltatások, vadonatúj köntösben. A bankoknak - feltéve, hogy nem akarnak piacot veszíteni - alapvetően két lehetőségük van: vagy maguk fejlesztik az új szolgáltatásokat, nyilván sok pénzért, vagy együttműködnek egy fintech céggel. Az változhat, hogy mikor melyik éri meg jobban, de az biztos: ha egy bank a saját fejlesztés mellett teszi lesz a voksát, az egy nagyon kiterjedt IT-infrastruktúrát igényel. Ezt pedig manapság borzasztóan költséges fenntartani.

Akkor most a bankok és a fintech cégek inkább szövetségesei vagy versenytársai egymásnak?

Ez nem ilyen egyszerű kérdés. Ami biztos: egy banknak sem éri meg, hogy struccpolitikát folytasson. Nem érdemes ragaszkodni a régi típusú, mindent a bankfiókban intéző, papíralapú modellhez. Illetve lehet, de akkor a részvényesek meg fogják kérdezni, hogy ezt mégis miből finanszírozzák. A fintech cégekre ilyen formán nem lehet ellenfelekként tekinteni. Ugyanakkor még jelenleg rengeteg pénz áramlik a fintech cégekbe, tehát ők érezhetik magukat kihívónak, igazi versenytársnak. Azonban eljöhet még az idő, amikor a bankokon lesz a sor, hogy ezeket a vállalkozásokat felvásárolják, integrálják. Véleményem szerint erre sok bank fog komoly összegeket áldozni.

Ez nem is meglepő, hiszen még a legnagyobb technológia cégek is folyamatosan vásárolnak fel kisebbeket, ha egy jó ötlettel találkoznak.

Pontosan, hosszabb távon én is inkább az együttműködés mellett tenném le a voksomat.

Az interjú folytatásáért kattintson IDE.

(Forrás: napi.hu / Kép forrása: FreeDigitalPhotos)